SIKÇA SORULAN SORULARBilici Yatırım
ANA SAYFA
Türkçe     İngilizce

YATIRIMCI İLİŞKİLERİ

 
SIKÇA SORULAN SORULAR

Bilici Yatırım'ı kısaca tanıtır mısınız ?

Adana'nın önde gelen aileleri arasında yer alan Bilici Ailesi'nin şirketlerinden oluşan Bilici Grubu'nun kökleri, yaklaşık 60 yıl öncesine uzanır. Biliciler Kolektif Şirketi, Süleyman Bilici ve kardeşleri tarafından 1950 yılında kuruldu. Şirket, faaliyetlerine zırai ilaç ve beyaz eşya bayii olarak başladı. 1952 yılında Süleyman Bilici'nin vefatından sonra kütlü pamuk ticareti de yaparak faaliyetlerine devam eden Bilici Ailesi, 1960 yılından itibaren çiftçilik yapmaya başlamıştır. Aynı yıl iki kardeş, Mehmet Arif Bilici ile Hasan Bilici, Aktarım Kolektif Şirketi'ni kurarak kütlü ticaretiyle RollerGin ve SawGin Tesisleri'nde pamuk üretimiyle sanayiciliğe ilk adımlarını atmışlardır. Bilici Kardeşler, sanayide atılım yaparak ihracat pazarına yönelmek amacıyla, 1983 yılında Biltaş Bilici A.Ş.'yi faaliyete geçirip, kısa bir sürede pamuk ve iplik ihracatına başlamışlardır. Yıllar içerisinde Bilici Grup bünyesinde 1983 yılında kurulan iplik büküm şirketi Biltaş, 1996 yılında kurulan kumaş dokuma şirketi Bilgün, 1999 yılında kurulan pazarlama satış şirketi BTD Tekstil, 2000 yılında kurulan boya-apre şirketi Misis ve 2007 yılında kurulan iplik üretim şirketi Biteks yer almıştır. 2010 yılında ise bu şirketlerden Biltaş ile Misis birleştirilmiş ve Bilici Yatırım adını almıştır. Şu an halka arz hazırlıkları devam eden, iplik büküm ve boya-apre üretimini yapan Bilici Yatırım şirketidir. Bu şirketlerden Misis Apre Tekstil Boya Sanayi ve Ticaret A.Ş, 25.300 metrekare alan üzerinde kurulu, yıllık 11,5 milyon metre apre terbiye işleme, 899 ton elyaf ve iplik boyama kapasiteli, yenilenmiş makine parkuru ve modern işletmesiyle hizmet veren bir şirkettir. Ulusal ve uluslararası pazara yönelik üretim yapmak üzere kurulan, sektörünün en gelişmiş teknolojisiyle üretim yapan, Türkiye'nin en büyük iplik büküm kapasiteli tesisi olan Biltaş, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi'nde 53.800 m2'lik alanda üretim yapmaktadır. İşletme yıllık 6.950 ton üretim kapasitesine sahiptir. Biltaş, 2006 yılında kojenerasyon tesisini faaliyete geçirerek kendi enerjisini üretmeye başlamıştır. Dolayısıyla Biltaş'ı bünyesine katan Bilici Yatırım da bu imkana sahip olarak faaliyet göstermekte, işletmeleri kendi enerjilerini kendisi üretmektedir

Bilici Grubu'nun 60 yılı aşkın tarihinde kilometre taşları olarak tanımlanabilecek önemli gelişmeler nelerdir?

1950 Biliciler Kollektif Şirketi kuruldu, pamuk alım-satımı ve zirai ilaç ticareti yapıldı.
1956 Bilici Ailesi sahip olduğu topraklar üzerinde çiftçilik faaliyetine başladılar.
1960 Aktarım Kollektif Şirketi kuruldu ve pamuk üretimi ile sanayiye adım atıldı.
1983 Biltaş A.Ş. kuruldu, pamuk ve iplik ihracatına başlandı.
1996 Adana Org.San.Bölgesi'nde kumaş dokuma fabrikası Bilgün Tekstil A.Ş. faaliyete geçti.
1997 Biltaş İplik Tesisleri, Adana Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyete geçti.
1999 Tekstil ürünleri pazarlaması yapan, BTD Tekstil A.Ş. kuruldu.
2000 Misis Apre A.Ş. kuruldu ve Kumaş Boya-Terbiye İşletmeleri faaliyete geçti.
2006 Misis Apre A.Ş. bünyesinde Kojenerasyon Tesisi faaliyete geçti.
2007 Osmaniye'de iplik üretimi yapan grup şirketi, Biteks İplik A.Ş. faaliyete geçti.
2007 Misis Apre A.Ş. bünyesinde Elyaf-İplik Boyama Tesisi faaliyete geçti.
2008 Adana Şehir Merkezinde otel arsası satın alındı ve 5 yıldızlı otel çalışmalarına başlandı.
2010 Çiftçilik faaliyetleri Biltar adı altında tüzel kişilik kazandı ve modern bir şekle büründü.
2010 Misis Apre A.Ş., Biltaş A.Ş.'yi bünyesine aldı.
2010 Misis Apre A.Ş. ünvan değiştirerek Bilici Yatırım San.Tic.A.Ş. adını aldı.
2011 Bilici Yatırım A.Ş. çatısı altında halka arz çalışmalarına başlandı.

Bilici Yatırım, sadece tekstil sektöründe mi faaliyet göstermeye devam edecek?

Bilici Yatırım, şu aşamada iplik büküm ve boya-apre faaliyetleriyle tekstil sektöründe faaliyet gösteren bir şirket. Ancak, sadece bu alanla sınırlı kalmayacak. Bilici Yatırım, Bilici Grubunun farklı sektörlere açılma, yeni alanlarda fırsatları değerlendirmede kilit role sahip, katalizör şirketi olacak. Bilici Grubu, yeni alanlara taşıyan şirket, grubun amiral gemisi olacak. Yeni sektörlerdeki yatırımlar Bilici Yatırım üzerinden gerçekleştirilecek. Bu çerçevede turizm ve enerji öncelikle olmak üzere, yeni sektörlerdeki fırsatları yakından takip ediyoruz. Takip etmenin ötesinde, turizm sektörüne yönelik ilk projemiz hazır durumda. 2007 yılında satın alarak aktifimize kattığımız, Adana'nın en merkezi noktasında, Adana'ya 5 yıldızlı yeni bir otel kazandırmaya yönelik projemiz hazır vaziyette. 3.600 metrekarelik arsa üzerinde inşa edilecek, 203 odasıyla Adana'nın ikinci büyük oteli olacak Adana Oteli'nin temelini önümüzdeki aylarda içinde, törenle atmayı hedefliyoruz. 20 milyon dolarlık yatırım bedeli öngörülen otel, hem kent merkezinde hem de Adana havaalanına sadece 4 kilometrelik mesafesiyle çok özel bir lokasyonda yer alıyor. Otelin işletmeciliği hususunda, saygın ve güçlü kuruluşlarla görüşmelerimiz devam ediyor.

Bu büyük projede çok önemli bir ortağımız var: Türkiye Sınai Kalkınma Bankası Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (TSKB GYO). Bilici Yatırım ve TSKB GYO, bu projede %50 oranında eşit ortaklığa sahipler. Sektörünün ve Adana'nın en saygın şirketlerinden birisi olarak, yine kendi alanının en saygın kuruluşlarından TSKB GYO ile gerçekleşen bu ortaklığa, son derece önem veriyoruz. Bu ortaklığın her iki kuruma olduğu kadar Adana'mıza da değer katacağına inanıyoruz. Bilici Yatırım'ın tekstil dışında gerçekleştireceği bu ilk yatırımı, yeni sektörlerde yeni yatırımların takip etmesi için yoğun bir çalışma içindeyiz. Yenilenebilir enerji sektöründe aktif olmayı planlıyor, fırsatlara bakıyoruz. Bilici Yatırım aktifinde yer alan, Adana Ceyhan'da, merkezi lokasyonda bulunan eski çırçır fabrikasının arazisinin değerlendirilmesi için alternatif projeler üzerinde çalışmalar sürdürülmektedir. Bilici Yatırım halka arzından elde edilecek geliri, esas olarak yeni yatırımlara yönlendireceğiz. Zaten mevcut şirketlerimiz için böyle bir finansal kaynak ihtiyacı bulunmamaktadır. Böylece Bilici Yatırım'ı bir "portföy şirketi" haline getireceğiz.

Şirketin yönetim anlayışı nedir?

Her ne kadar, Bilici Grubu şirketleri Bilici Ailesi'nin kontrolü altında olsa da, günümüz küresel ekonomik koşulları gereği şirketimiz profesyonel bir yönetim anlayışına sahiptir. Üretimden satışa her kademede, kendi alanlarının en iyileriyle çalışmayı ilke edindik. Kadrolarımızla da genelde uzun yıllar birlikte çalışırız. Müşteri memnuniyetini esas aldığımız çalışmalarımız kapsamındaki Ar-Ge faaliyetlerimizi de aynı anlayış çerçevesinde yürütüyoruz. Yüksek kalite ve teknoloji kullanımı son derece büyük önem arz ediyor. Bu anlamda ileri teknoloji ile donatılmış modern tesislerimizde, konusunda uzman çalışanlarla faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

Bilici Yatırım'ın gelecek vizyonu ve yeni yatırım öngörüleri nelerdir?

Bilici Yatırım, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da yüksek müşteri memnuniyeti anlayışı çerçevesinde en iyi hizmeti vermeye, en iyi üretimleri yapmaya devam edeceğiz. Bilici Yatırım olarak ürünlerimizin tercih edilmesindeki en önemli unsurlar diyebileceğimiz yüksek kalite ve hızlı üretim konusundaki farklılığımızı ve üstünlüğümüzü korumak istiyoruz. İstikrarlı, verimli ve karlı performansımızın sürekliliğini devam ettirmek amacındayız. Moda dünyasında, sektörde ve teknolojideki gelişmeleri yakından takip ediyor, yaratıcı ve yenilikçi özelliğimizi koruyoruz. Öğrenen ve yenilikçi bir şirket olarak, kendi gelişimimizi, müşterilerimize katma değer olarak yönlendiriyoruz.

Bu sayede yıllardır, dünyanın en büyük markalarının tercih ettiği üretimleri yapan bir şirket, bir grup olmayı başardık.

Bilici Yatırım'ın müşterileri arasında kimler var? Yurtiçi ve yurtdışının ağırlığı nedir?

Bilici Grup ürünleri, ABD ve AB ülkeleri başta olmak üzere dünyanın 20 ülkesine, 200'e yakın şirkete ihraç ediliyor. Bu şirketlerin içerisinde, tekstil ve moda sektöründe uluslararası birer marka haline gelmiş çok sayıda büyük şirket de yer alıyor. Mango, GAP, Zara, H&M, M&S ara, Next, Ann Taylor, J Crew, Talbots, Jones, Etam gibi dünya devi markalar, Bilici Grup ürünlerini tercih ediyor. Bu ürünler arasında Bilici Yatırım'ın büküm iplikleri ve boya-apre yaptığı kumaşlar da bulunuyor.

Bilici Grup ürünlerinin %80'e yakını ihraç ediliyor ve uluslararası markaların ürünleri olarak vitrinlerde yer alıyor olması, Bilici Grup şirketlerimiz için olduğu kadar ülkemiz için de gurur verici.

Bu markalar neden Bilici Yatırım'ın ve Bilici Grup şirketlerinin ürünlerini tercih ediyor?

Türkiye tekstil sektörünün üretim kalitesi, genel olarak oldukça ileri seviyededir. Bilici Grup şirketlerinin üretim kalitesi ise çok daha üst seviyededir. Ne Çin, ne Hindistan, ne Bangladeş ne de Mısır üretimi ürünler, Türkiye'dekilerin yerini tutabilir. Özellikle de nitelikli ve özellikli ürünlerde bizimle boy ölçüşemezler.

Öte yandan Türkiye, Avrupa'ya olan fiziki yakınlığıyla da rekabette önemli bir avantaja sahip. Uzak Doğu ülkelerinden ürünlerin Avrupa'ya gelmesi, mesafenin uzaklığından dolayı ciddi bir zaman kaybı. Modanın hızla değiştiği, kreasyonların hızla yenilendiği günümüz dünyasında moda üreticilerinin bu kadar zaman kaybına fazla tahammülleri olamaz. Mesafenin getireceği maliyet artışı da cabası…

Ayrıca, biz Türk şirketlerinin, özellikle de Bilici Yatırım'ın rakiplerine göre bir önemli avantajı daha var. Modadaki trendler hızla değişiyor. Değişim süreleri daha da kısalıyor. Avrupalı, sipariş verdiği iplik ve kumaşının hızla tedarik edilmesini ister. Onların istediği nitelik ve kalitede üretimi yaparak, onların istediği zamanda teslim etmek ancak Türk tekstil sektörünün başarabileceği bir şeydir.

Bir şirket bizden acil olarak yeni bir ürün talep ettiğinde, ister kumaş üretimimizde olsun, ister boya aprede, biz üretim bandımızı hemen yeni siparişe göre düzenleyebilir, müşterimizin ihtiyacını karşılayabiliriz. Yani, manevra gücümüz, yeteneğimiz ve deneyimimiz çok yüksek. Örneğin, Zara, bize sipariş verdikten beş hafta sonra yeni kreasyonlarını vitrine çıkartabiliyor. Uzakdoğu ülkelerindeki şirketlerden böyle bir performans beklenemez. Onlar çok büyük üretim tesislerine sahip olmakla birlikte ağır ve hantal yapılardır.Uzak Doğu ülkelerine yapılan bir siparişin vitrine çıkma süresi ise en az 20 haftayı buluyor.

Türk tekstil sektörünün Çin ve Hindistan karşısındaki konumu nedir?

Burada özellikle vurgulamak isteriz ki, Türk tekstil sektörünün Çin ve Hindistan rekabetine dayanamayacağı yönündeki tezlerin, boş birer iddia olduğu ortaya çıktı. Aradan geçen zaman, bu iddiaların yanlışlığını ve dayanaksızlığını herkese gösterdi. Dünya tekstil sektöründe önemli bir yere sahip Türk tekstil sektörü, yıpratıcı nitelikteki tüm tezviratlara rağmen rüştünü ispatlamıştır. Türkiye'nin en büyük ihracat kalemi olmaktan çıkması, Türk tekstil sektörünün küçüldüğünü değil, Türkiye'de yeni sektörlerin büyüdüğünü gösteriyor. Bu da son derece sevindirici bir gelişme.

Gidin bakın Çin'e Hindistan'a, Bilici Grubu'nun ve aynı işi yaptığımız Türk şirketlerinin kalitesinde ürün bulamazsınız. Dünyanın en kaliteli kumaşlarını üreten bir sektörüz. Özellikle polyester viskon kumaşta tartışmasız bir numarayız. Avrupa'nın en büyük ve en yakın tedarikçisiyiz.

Tekstil sektörü, yarattığı istihdamdan üretim ve ihracat gücüne kadar Türkiye için inşaat ve otomotivle birlikte hala çok önemli, çok değerli bir sektördür. Yani, algılamalarda oluşan Çin ve Hindistan karşısında Türk tekstil sektörünün ezilip yok olacağı yanılsamaları, artık tamamen sona erdi. Bir anlamda, Çin-Hindistan efsanesi çöktü, "gerçek efsane geri döndü

Bilici Yatırım'ı rakipleri karşısında öne çıkaran ve farklılaştıran özellikleri nelerdir?

En önemli gücümüz, Bilici Ailesidir. Köklerini topraktan alan, toprakta kök salmış, Adana ve bölgesindeki 60 yıllık tarihiyle saygınlık uyandırmış bir ailedir. 60 yıllık tarihine ve temellerinde iki kardeşin harcı olmasına rağmen hiçbir sorun yaşamamış, işi profesyonelce yönetmiş, yatırım kararlarını profesyonel değerlendirmelerle almış, hayal kurmaktan uzak durmamış ama ayağını da hiçbir zaman yerden kesmemiş bir aileyiz. Hep geminin dümeninde olmuş, işi profesyonellerle birlikte bizzat yönetmişiz.

Böyle olduğumuz için, Bilici Grup, hep istikrarlı bir performans ortaya koymuştur. Bilici Yatırım'ı oluşturan şirketlerin geçmiş yıllar mali performanslarından da görüleceği üzere, kriz dönemlerinde dahi karlılığını koruyan bir şirket olmuşuz. Uluslararası krizin etkilerinin hala derinden hissedildiği 2010 yılında çalışan sayımızı yaklaşık %15 artırmış olmamız da bu istikrarlı performansın ve sağlam mali yapının sonucudur.

İnsan kaynakları kalitesine ve çalışan sadakatine önem vermiş bir şirketiz. Bu nedenle şirketimizdeki ortalama kıdem, sektörümüzün geneliyle kıyaslanamayacak ölçüde yüksektir.

Moda ve üretim teknolojilerindeki gelişmeleri yakından takip etmek, rekabet üstünlüğünü sürekli elinde tutmak isteyen, yenilikçi bir şirket için bir tercih değil zorunluluktur. Biz bu noktada da hep önde olduk. Vizyonumuzu geniş tutarken üretim teknolojimizi sürekli yeniledik. Üretim süreci başta olmak üzere, şirketimizin tüm süreç yönetimlerini çağımızın ve modern bir şirketin gerekliliklerine göre sürekli geliştirdik. Başka türlü, önde olma ve tercih edilme şansınız olamaz zaten.

Zara, Mango, H&M, GAP, M&S, Next gibi dünya devleri tarafından tercih edilen ürünler üretebilmek ve buna süreklilik kazandırmış olmak, bu konularda, zamanında, doğru ve sağlıklı adımlar attığımızı göstermektedir.

Bununla birlikte, kabul etmek gerekir ki, hiçbir zaman "Tamam, biz olduk" deme şansına sahip değilsiniz. Sadece rakiplerle değil kendinizle de yarışarak hep dinamik kalmak, kendinizi yenilemek durumundasınız.

Sektördeki en önemli risk alanları nedir?

Kendi bünyenizden kaynaklanan nedenler olabileceği gibi en büyük riskler dışsal faktörlerle ilgili. Hammadde ve enerji maliyetleri, önemli ölçüde uluslararası ekonomik ve siyasi dengelere göre değişebildiğinden, kontrolü mümkün olmayan, yüksek riskli alanlardır. Bu noktalardaki fiyat artışları belli ölçülerde veya tamamen fiyatlara yansıtılabilir.

Bir diğer dışsal faktör, tüketicinin satın alma gücündeki değişimdir. Olumlu-olumsuz değişimler pazarı doğrudan etkiler. Son küresel kriz sürecinde tekstil ve konfeksiyon sektöründeki daralmanın en önemli nedeni budur. Krizin etkilerinin azalmasıyla birlikte trend tersine dönmekte ve iç ve dış pazar yeniden büyümektedir.

Öte yandan, tekstil sektöründeki üretici şirketler için en önemli ve en tehlikeli risk konularından birisi, stok tutmaktır. Çok iyi ve nitelikli üretim yapmasına rağmen bu sektörde tutunamayan pek çok şirketin yok oluşunun ardında yatan neden, iyi planlama yapamamaları ve aşırı stok tutmalarıdır. Aşırı stok büyük risk demektir.

Bilici Grup şirketleri olarak maksimum dikkat ettiğimiz hususlardan birisidir, stok konusu. Bu nedenle biz, stok tutmayız, sipariş üzerine üretim yaparız. Dolayısıyla riskimiz çok düşük.

Biz, ayağımızı her zaman yorganımıza göre uzattık. Yorganımızı emin adımlarla, yavaş yavaş büyüttük. Bu nedenle her zaman istikrarlı bir şirket olduk. Neredeyse hiç zarar etmedik. Kriz dönemlerinde dahi karlı bir şirket olmayı başardık.

Kıvrak, manevra yeteneği yüksek, siparişe göre üretim organizasyonunu hızla yeniden düzenleyebilen bir şirketiz. Bir üründen diğer bir ürüne çok hızlı geçebiliyoruz. Gerektiğinde rakiplerimize dahi üretim yapıyoruz.

Bilici Yatırım'ı neden halka açıyorsunuz?

Bilici Yatırım olarak, halka arza, bir finansal kaynak ihtiyacından doğan finansal bir operasyon olarak bakmıyoruz. Böyle bir kaynağa ihtiyacımız yok çünkü. Karlılığı sürdürülebilir hale getirmiş, kriz dönemlerinde dahi hep kar etmeyi başarmış olan şirketimiz, neredeyse borçsuz denebilecek bir durumda halka açılıyor, yatırımcıların huzuruna çıkıyor. Üretim tesislerimiz son derece modern, makinelerimiz yeni ve ileri teknolojiye dayalı. Dolayısıyla, mevcut üretim ve kumsal performansın devamlılığı açısından finansal bir kaynağa ihtiyaç duymuyoruz.

Halka arz kararımız, stratejik planlamaya dayalı bir karardır. Biz halka açılmayı, kurumsallaşma yönünde stratejik bir adım ve bir dönüm noktası olarak değerlendiriyoruz. Halka açılmanın, şirketi geleceğe taşıyacak kurumsal ve profesyonel bir yapılanma için katalizör rolü oynayacağına inanıyoruz. Halka arz sonrası oluşacak yeni yönetim kurulumuzda, küçük hissedarlarımızı ve paydaşlarımızı temsilen bağımsız üye yer alacak olması da kurumsallaşma yönündeki kararlılığımızın bir diğer ifadesidir.

Bilici Yatırım, halka arzdan elde edilecek kaynağı ne yapacak? Yine tekstil sektöründe mi büyüyecek?

Halka arzı esas olarak kurumsallaşma ve şirketimizi geleceğe taşıma planlarımız doğrultusunda gerçekleştirmekle birlikte, tabi ki bir miktar finansal kaynak da yaratmış olacağız. Halka arzdan elde edilecek bu kaynağı turizm ve enerji başta olmak üzere, Bilici Yatırım'ın büyüme ve gelişmesi için fırsatlar sunacak yeni alanlarda kullanacağız.

Bu yönde, şu aşamada paylaşmamda sakınca olmayacak en somut projemiz, TSKB GYO ile %50'şer paya sahip olarak inşa edeceğimiz, tamamlandığında Adana'nın dördüncü 5 yıldızlı oteli olacak Adana Oteli projesi. Temeli önümüzdeki aylarda atılacak, yatırım değeri yaklaşık 20 milyon dolar olacak bu proje, Bilici Yatırım'ın tekstil sektörü dışındaki ilk projesi olacak. Tekstil dışı alanlarda yeni yatırım fırsatlarını kollamaya devam edeceğiz. Tüm yeni yatırımlarımızı Bilici Yatırım üzerinden yapacağız. Dolayısıyla Bilici Yatırım, tekstille birlikte farklı sektörlerde yatırım ve faaliyetleri olan bir portföy şirketi haline dönüşecek. Bilici Yatırım hisse senedi alan yeni ortaklarımız da mevcut işletmelerin yanı sıra Adana Oteli başta olmak üzere, altına imza atılan her yeni projenin de sahipleri olarak, bu büyüme ve gelişmeden payını almış olacak.

2011 yılında hedefleriniz nelerdir?

2011 yılında beş yıldızlı Adana Oteli inşaatına başlayıp 18 ay içerisinde bitirmeyi planlamaktayız. Enerji başta olmak üzere yeni yatırım fırsatlarını da değerlendireceğiz. Bu yönde araştırmalarımız devam ediyor.

Bilici Grubu'nun ve Bilici Yatırım'ın 2010 sonu itibariyle çalışan sayısı nedir?

Bilici Yatırım'da yaklaşık 250 kişi, Bilici Grup genelinde ise yaklaşık 850 kişi çalışmaktadır.
1 2

 

 

 

Sosyal Sorumluluk

Bilici Yatırım olarak, kurumsal sosyal sorumluluk, şirketlerin toplum üzerinde olumlu bir etki bırakmak için iş süreçlerini nasıl yönettiği ile ilgilidir. İş süreçlerini şeffaflık, adalet, hesap verebilirlik ve sorumluluk ilkeleri doğrultusunda yürüten Bilici Yatırım, kamu yararı gözeten, tüketici odaklı bir yaklaşımla çalışır. Esas olan, ekonomik değerin her sosyal paydaş için adil koşullar altında oluşturulmasıdır.