CEYHAN BİLİCİLER ANADOLU OTELCİLİK MESLEK LİSESİ

Ceyhan Biliciler Anadolu Otelcilik Meslek Lisesi, 1989 yılında Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi olarak Ceyhan Ticaret Lisesi bünyesinde açılmıştır. Daha sonra, 1992 tarihinde Anadolu Meslek Lisesi statüsüne alınarak Ceyhan Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi ismini almıştır.

Ceyhan'ın hayırsever Bilici Ailesi’nin aile büyükleri Arif ve Hasan Bilici tarafından yeni okul binası yaptırılmış ve okul, 1998 yılında kendi binasına taşınmıştır. Böylece okulun adı Ceyhan Biliciler Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi olmuştur. Okul binası, 10 derslik, 1 müdür odası, 2 müdür yardımcısı odası, 1 öğretmenler odası, 1 memur odası, 1 spor odası, 1 rehberlik servisi odası, 1 bilgisayar atölyesi, 1 servis atölyesi, 1 mutfak atölyesi, 3 otel odası, 1 büyük salon, 1 kütüphane-fen laboratuvarı, 1 arşiv ve 1 depodan oluşmaktadır. Hazine arazisi üzerinde 2.459 parsel no’lu tapuyla 3 katlı ve 2.400 m2 olan bina, 17.000 m2'lik bir bahçe içinde yer almaktadır. Bahçede 1 futbol sahası, 1 basketbol sahası, 1 voleybol sahası, 1 kantin, 1 çeşme, 1 danışma kulübesi bulunmaktadır. Okul, Ceyhan'a 5 km uzaklıkta, B. Mangıt Beldesi sınırları içerisinde, Bölge Trafik civarında ve Özdemir Sabancı Bulvarı üzerindedir.

Okulda 1 müdür, 1 müdür baş yardımcısı, 2 müdür yardımcısı, 2 şef, 1 rehber öğretmen, 15 öğretmen, 1 hizmetli normu bulunmaktadır. Halen 1 müdür, 1 müdür baş yardımcısı, 2 müdür yardımcısı, 1 rehber öğretmen, 15 kadrolu öğretmen, 5 ücretli öğretmen ve 1 yardımcı hizmetli okulda görev yapmaktadır. Üç tane 9. sınıf, üç tane 10. sınıf, iki tane 11. sınıf, iki tane 12. sınıf olmak üzere 10 şube ve bu şubelerde eğitim-öğretim gören 257 öğrenci vardır. 2009-2010 Öğretim Yılı sonu itibarı ile toplam 542 mezun veren okul, MEB Ortaöğretim Kurumlar Sınavı ve buna bağlı olarak mülakat yolu ile öğrenci kayıt etmektedir. Yabancı dili İngilizcedir. İkinci yabancı dil olarak Almanca okutulmaktadır.

İnternet Adresi : www.ceyhanbilicileraotml.k12.tr

ARİF-HASAN BİLİCİ İLKÖĞRETİM OKULU

Arif-HasanBilici İlköğretim Okulu, Ceyhan'ın köklü ailelerinden Biliciler Ailesi tarafından 12 Şubat 2007’de eğitim-öğretime açılarak Milli Eğitim Bakanlığı'nın bünyesine kazandırılmıştır. Okul, adını Milli Eğitim Bakanlığı'na kazandırılmasında büyük gayret ve çabaları olan Bilici Ailesi'nden Arif ve Hasan Bilici Kardeşler’den almaktadır. Bilici Kardeşler’in yapmış oldukları katkılardan dolayı, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okula Arif-Hasan Bilici İlköğretim Okulu adının verilmesi uygun görülmüştür.

İnternet Adresi : www.arifhasanbilici.meb.k12.tr