Tarihçe

Biliciler Kolektif Şirketi, Süleyman Bilici ve kardeşleri tarafından 1950 yılında kurulmuştur. Şirket, faaliyetlerine zirai ilaç ve beyaz eşya bayii olarak başlamıştır. 1952 yılında Süleyman Bilici'nin vefatından sonra kütlü pamuk ticareti de yaparak faaliyetlerine devam eden Bilici Ailesi, 1960 yılından itibaren çiftçilik yapmaya başlamıştır.

Aynı yıl Mehmet Arif Bilici ile Hasan Bilici, Aktarım Kolektif Şirketi'ni kurarak kütlü ticaretiyle RollerGin ve SawGin Tesisleri’nde pamuk üretimiyle sanayiciliğe ilk adımını atmışlardır. Bilici Kardeşler, sanayide atılım yaparak ihracat pazarına yönelmek amacıyla, 1983 yılında Biltaş Bilici A.Ş.'yi faaliyete geçirip, kısa bir sürede pamuk ve iplik ihracatına başlamışlardır.

1998 yılında ulusal ve uluslararası pazardaki tekstil ihtiyacını karşılamak için sektörün en gelişmiş teknoloji makineleriyle Türkiye'nin en büyük iplik büküm kapasiteli tesisi olan Biltaş A.Ş., Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi’nde 54.000 m2'lik alanda kurulmuştur. Bilici Kardeşler, tekstilde büyümeye devam ederek, 2000 yılında yıllık 18 milyon metre kapasiteli Misis Apre Tekstil Boya Sanayi ve Ticaret A.Ş.'yi hizmete sunmuşlardır. Bu şirket, bir yıl gibi kısa sürede 17.747 m2 kapalı ve 12.559 m2 yeşil alan üzerinde modern işletmesiyle hizmet vermeye başlamıştır. Bilici Kardeşler, 2006 yılında Biltaş A.Ş. kojenerasyon tesisini faaliyete geçirerek kendi enerjilerini üretmeye başlamışlardır.

Adana’nın en büyük tarım arazilerini elinde bulunduran Bilici Tarım (Biltar), 60.000 narenciye ve 70.000 zeytin ağacına sahip olup, arazilerinin diğer bölümünde de pamuk ve mısır üretimini en yeni teknolojiyle sürdürmektedir.

Bilici Grup, temel olarak tekstil ve tarım sektörlerinin yanı sıra 2007 yılında turizm sektörüne de yönelerek, Adana’nın merkezinde 5 yıldızlı modern bir otel yapmak için arsa satın almıştır. 203 oda kapasiteli bu proje, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ile beraber yürütülmektedir.